Porządkowanie grobów na Wszystkich Świętych

1 listopada 2015

Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny to czas, kiedy odzywają się wspomnienia o tych, których już z nami nie ma, naszych najbliższych zmarłych. W tych dniach porządkujemy nagrobki, zapalamy symboliczne znicze, odmawiamy modlitwę. Jest to również czas głębokiej refleksji nad przemijaniem życia – czas zadumy, wspomnień i przemyśleń.

W październiku uczniowie naszego Ośrodka, kontynuując dobrą tradycję z ubiegłych lat odwiedzili tomaszowską nekropolię przy ul. Smutnej. Pod opieką p. Aldony Barnowskiej-Świątek uczniowie Monika Janowska, Kamil Olszówka i Konrad Małojec uporządkowali grób por. Ignacego Furgalskiego – powstańca z 1864 r., znajdujący się na cmentarzu rzymsko-katolickim. Po zakończonej pracy na grobie zapłonęły symboliczne znicze.

Natomiast Damian Klimek i Piotr Kulczyński wraz z nauczycielem p. Andrzejem Maciejcem zadbali o groby rodziny dr Alfreda Augspacha – znanego tomaszowskiego lekarza i społecznika. Uczniowie grabili liście, wyrywali chwasty i wycinali zarośla. Pracy było dużo.

W tygodniu poprzedzającym 1 listopada uporządkowaliśmy pomnik poświęcony pamięci członków ruchu oporu i zakładników rozstrzelanych przez niemieckich okupantów przy ul. Browarnej.