Wycieczka do Krakowa i Wieliczki

5 czerwca 2017 r. uczniowie zespołów edukacyjno-terapeutycznych III „a” i III „b” wraz z rodzicami, pod opieką wychowawców wybrali się na wycieczkę do dawnej stolicy Polski-Krakowa. Królewskie miasto przywitało nas słoneczną pogodą, mnogością zabytków i niezwykłym klimatem, który poczuliśmy udając się na przechadzkę po Starym Mieście. Obejrzeliśmy Zamek Królewski oraz Katedrę na Wawelu, gdzie odwiedziliśmy kryptę z grobami Marszałka Józefa Piłsudskiego i Pary Prezydenckiej.

Następnie weszliśmy do Kościoła Mariackiego, w którym podziwialiśmy Ołtarz Wita Stwosza, posłuchaliśmy hejnału z Wieży Mariackiej i przypomnieliśmy sobie legendę o hejnaliście. Obowiązkowym punktem programu było spotkanie ze smokiem wawelskim.  Wszyscy uczestnicy chętnie pozowali do pamiątkowych zdjęć ze smokiem w tle, nawet ci, co się ziejącego ogniem smoka trochę przestraszyli!

Po południu ruszyliśmy do Kopali Soli w Wieliczce. Podczas wędrówki trasą turystyczną poznaliśmy historię zabytkowej kopalni, której początki sięgają czasów średniowiecza, dowiedzieliśmy się o tradycjach i obyczajach wielickich górników, podziwialiśmy prawdziwe cuda wykonane w soli: m.in. wspaniałe kaplice zdobione solnymi rzeźbami i płaskorzeźbami, żyrandole, urokliwe podziemne jeziora, stare wyrobiska o oryginalnej drewnianej zabudowie, dawne narzędzia górnicze oraz zachowane ślady prac w dawnej kopalni. Najbardziej zachwycił nas wystrój wydrążonej w XIX wieku kaplicy św. Kingi. Zwiedzanie kopalni zajęło nam parę godzin, więc do domu wróciliśmy bardzo późno! Wycieczka dostarczyła nam nie tylko wszechstronnej wiedzy, ale przede wszystkim wielu niezapomnianych wrażeń. Piękna pogoda i wspaniałe humory uczestników sprawiły, że ten wyjazd długo zapadnie w naszej pamięci.